image
image

هیئت حضرت ابوالفضل (ع) اصفهان

در قدیم الایام بیشتر عزاداری ها به شکل دسته جات در ایام خاص (تولد ها و شهادت های ائمه) بوده  و تشکل هایی به نام هیئت یا مجالس و مراسمات هفتگی وجود نداشت.یکی از دسته های آن دوران شهر اصفهان دسته پامنار بوده که حاج مرشد حسین پنجه پور یکی از مداحان آن دسته بوده است.

در سال 1334 هجری شمسی ، مرشد حسین پنجه پور به فکر تشکیل هیئتی افتاد که با صحبت کردن و گرفتن تایید از علما و بزرگان دین و شاعران بزرگ آن دوران این تفکر نیز جدی تر شد و مرشد حسین پنجه پور در راستای تشکیل هیئت ثابت قدم شد.

درجلسه ای که حاج مرشد حسین پنجه پور با بزرگان دینی برای نامگذاری هیئت داشت ، شاعر مرحوم صغیر اصفهانی با نام بردن تک تک ائمه برای نام هیئت هنگامی که به اسم حضرت ابوالفضل میرسد و نام حضرت ابوالفضل را برای هیئت پیشنهاد میدهد مرشد حسین پنجه پور یک حالت عجیبی در خود احساس میکند و همان موقع در آن جلسه اعلام میکند که حضرت ابوالفضل صاحب این هیئت است و بدین ترتیب هیئت حضرت ابوالفضل تاسیس شد.

سپس در جلسه ای دیگر که حاج مرشد حسین پنجه پور در رابطه با شبی برای جلسات هفتگی داشت دوشنبه که از طرفی روزی در وسط هفته و از طرف دیگر روز عرض اعمال خدمت امام زمان است برای این هیئت انتخاب شد وبدین ترتیب در سال 1334 جلسات هفتگی هیئت حضرت ابوالفضل در شام دوشنبه برقرار شد.

در این جلسات هفتگی ابتدا افراد به قرائت حمد و سوره ی خود و اساتید قرآن آن زمان به صحیح کردن حمد و سوره ها میپرداختند و پس از آن حاج آقا ضیاء تجویدی در رابطه احکام دین به سخنرانی میپرداخت.بعد از رحلت حاج آقا ضیاء تجویدی، آیت الله سید ابوتراب درچه ای به وعظ و  خطابه در جلسات هفتگی هیئت میپرداختند و پس از وفات ایشان ، حاج آقا سید حسن فقیه امامی سخنرانی جلسات هفتگی هیئت را برعهده گرفتند.

سرپرست مداحان هیئت بر عهده استاد حاج مرشد حسین پنجه پور بود و مداحان دیگری همچون حاج آقا جلال موسویان – حاج سید تقی زعفرانی – حاج احمد معظم و… به مدح و منقبت اهل بیت میپرداختند.

با تشکیل این جلسات با این کیفیت ، هفته به هفته مجالس پر رونق تر و با استقبال بیشتر مردم مواجه میشد بطوریکه بعد از حدود 6 ماه و نزدیک شدن به ماه محرم و مواجه شدن با سیل عجیب جمعیت ، حاج مرشد حسین پنجه پور را به فکر انداخت تا هیئت را در مکانی بزرگتر برگزار کند.با صحبت های فراوان با افراد مختلف در نهایت آیت الله توسرکانی (امام جماعت وقت مسجد حاج محمد جعفر)، قبول کردند هیئت حضرت ابوالفضل مراسمات خود را در دهه محرم در مسجد حاج محمد جعفر برگزار کند.بدین ترتیب در حدود 35 سال مراسم هفتگی هیئت در منازل افراد هیئتی و بصورت سیار و در مسجد حاج محمد جعفر بصورت مشترک برگزار میشد.با توجه به کمبود ظرفیت برای برگزاری هیئت در منازل افراد ، تصمیم گرفته شد که مراسمات هفتگی هیئت نیز در مسجد حاج محمد جعفر برگزار شود ، بدین ترتیب از دهه 70 تاکنون این مراسمات در این مسجد برگزار میشود.

در دوران هشت سال دفاع مقدس یکی از مراکز جمع آوری کمک های مردمی به جبهه را میتوان هیئت حضرت ابوالفضل و مسجد حاج محمد جعفر دانست.

از جمله مراسمات باشکوه که توسط هیئت حضرت ابوالفضل برگزار میشود را میتوان جشن میلاد حضرت ابوالفضل در 4 شعبان هر سال دانست که اولین جشن این علمدار توسط هیئت ، 2 سال پس از تاسیس هیئت در سال 1336 برگزار شد و هنوز هم ادامه دارد.مراسمات دیگری همچون دهه محرم و شبهای قدر ماه مبارک رمضان ودیگر مراسمات مذهبی با عنایت اهل بیت و بخصوص حضرت ابوالفضل در این هیئت برگزار میشود.

هیئتی با 65 سال سابقه در برگزاری مراسم ائمه اطهار علیه السلام